На мою думку, деякі злочини відбуваються, тому що хтось більше не бачить альтернативи. Можливо, бідна людина більше не може платити рахунки: треба красти, щоб їсти. Інша людина з гнівом більше не має слів, а тільки насилля. Звичайно, все одно, результат є дуже поганим, але в цих становищах люди не погані в собі. Вони самі, до певної міри, є жертвами ситуації.
Але я думаю, що причини для більшості злочинів – жадібність і зухвалість. Є люди, яким не важливо, чи їхні дії правильні, законні, пристойні. Те, що їм корисно і їм надає особисту перевагу, для них найважливіше. Я маю на увазі, наприклад, хабарники і шахраї. Вони користуються надзвичайними ситуаціями інших людей у своїх інтересах. Кому вони так шкодять – їм байдуже.
Як злочини розвивалися, як розвиватимуться?
Я не знаю статистик, але я впевнений, що більшість злочинів зараз відбуваються в цифровому світі. Хакери атакують компанії і, навіть, країни незліченну кількість разів щодня, а шахраї фішингом намагаються вкрасти гроші в невинних жертв. На мою думку, найбільший чинник в тому, що ці злочини краще масштабуються: злочинцям навіть більше не треба ходити на вулиці! Таких можливостей 30 років тому просто не було.
Я очікую, що ця тенденція далі посилиться протягом наступних десяти років, тому що важливість інтернету постійно росте. Значить, росте кількість щоденних користувачів, грошовий потенціал кіберзлочинів, і жадібність поганих людей. У результаті, на жаль, я не думаю, що всі інші злочини зменшаться в абсолютних цифрах, але тільки в їхній релативній частці загальної злочинності.
Як найефективніше покарати злочинців?
Я думаю, що покарання має дві різні перспективи. По-перше, покарання має наперед ефективно створювати страх у людей, щоб вони не вчинили злочинів. А якщо людина вже вчинила злочин, то покарання мусить бути причиною для жалю, щоб людина змінила свою поведінку в майбутньому.
По-друге, будь-яке покарання також має вплив на суспільство. Позбавлення волі, наприклад, є дуже дорогим, бо вʼязниці коштують багато. З іншого боку, громадські роботи мають позитивний вплив, тому що вони, врешті-решт, – безкоштовна служба для всіх.
Який вид покарання найефективніший, на мою думку, значно залежить від виду злочину. “Легкі” злочини без насильства не потребують такого самого покарання, як вбивство чи тероризм. Маленьких дітей також не можна покарати так само, як дорослих. Вони, можливо, ще не цілком розуміють наслідки їхньої поведінки. Треба багато пояснювати, щоб вони зрозуміли, що потрібно робити інакше наступного разу.
В будь-якому випадку, я думаю, що дуже важко прийняти рішення про найбільш ефективне покарання, і дуже добре, що за це тільки відповідає досвідчений суддя. Судді треба думати про ефект покарання для злочинця, на суспільстьво, та на жертв, і потім вирішити відповідно до цього. До речі, я зовсім не міг би уявити, що я працюю в цій професії!
Вплив цифрових медіа
Багато людей визнають винними компʼютерні ігри й вплив соцмереж, коли молоді люди або підлітки чинять злочини. У деяких випадках, звичайно, це може бути правдою, але я думаю, що загалом звинувачувати ігри або соцмережи – надто просто.
Але мені здається логічно, що такі медіа можуть посилити тенденції, які вже сплять у людині. Свідченням цього є те, що добрі та чесні люди можуть користуватися соцмережами і грати в жорстокі ігри на компʼютері роками, а вони, все одно, не стають злочинцями. Замість того, щоб більше регулювати, насамперед краще інвестувати більше часу в освіту та навчання молоді, щоб діти стали стійкими, добрими і позитивними людьми.